PERŞEMBE MERKEZ CAMİİ’NDE BİN KİŞİLİK AŞURE DAĞITILDI..................................................

PERŞEMBE MERKEZ CAMİİ’NDE BİN KİŞİLİK AŞURE DAĞITILDI..................................................

Perşembe Beldemiz Merkez Camii’nde Muharrem ayı münasebetiyle program düzenlenerek yaklaşık 1.000 (bin) kişilik aşure dağıtımı gerçekleştirildi.
Perşembe Belediyesi ve halkımızın katkılarıyla 12 Eylül 2019 Perşembe günü düzenlenen programa; Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam ve Belediye personeli, Çaycuma İlçe Müftülüğü Vaizi Mustafa Ferdi Baydüz, Perşembe Merkez Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Kaya ve yönetim kurulu üyeleri, merkez ve çevre köylerde görev yapan din görevlileri ile bay- bayan vatandaşlar katıldı.

Perşembe Merkez Camii’nde öğle namazından önce tertip edilen program din görevlilerinin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Akabinde Çaycuma İlçe Vaizi Mustafa Ferdi Baydüz, cemaate Muharrem ayı ve aşure gününün İslâm tarihindeki mana ve önemini anlatan bir konuşma yaptı. Yapılan duanın ardından öğle namazı kılındı. Namaz çıkışında Perşembeli bayanlar tarafından pişirilen aşure tatlısı cami avlusunda görevliler tarafından vatandaşlara ikram edildi.
Perşembe Beldemizde önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda sürdürülen aşure geleneği vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanıyor ve yoğun ilgi görüyor. Bayan-erkek, yaklaşık 1.000 kişiye kaselerle dağıtılan aşurenin , resmi kurumlar ve evlere de gönderildiği öğrenildi Bilindiği gibi; Hz. Nuh’un gemisindeki ambarlarda kalan son erzakların karıştırılarak pişirilmesi sonucu ortaya çıktığına inanılan aşure, Türk mutfağın en eski ve geleneksel tatlılarından biri olarak biliniyor ve sahip olduğu besin değeri açısından sıkça tüketilmesi gereken bir tatlı olarak uzmanlarca tavsiye ediliyor

 

 

 
 
Başkan

Perşembe Belediye Başkanı

İsmail İnam
Başkan

Perşembe Belediye Başkanı

İsmail İnam