PERŞEMBE BELDEMİZDE 30 MARTTA KIRMIZI ÇİZGİLER ÇEKİLDİ!......

PERŞEMBE BELDEMİZDE 30 MARTTA KIRMIZI  ÇİZGİLER ÇEKİLDİ!......

İçişleri Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde yaya önceliği konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla 'Yayalar Kırmızı Çizgimiz' sloganıyla başlatılan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "30 Mart'ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz" paylaşımıyla tanıttığı kırmızı çizgi uygulaması, Perşembe Beldemizde de hayata geçirildi. Uygulama kapsamında beldemizdeki yaya geçitlerindeki çizgiler kırmızıya boyanmaya başladı.
Bilindiği üzere ülkemiz karayollarında yayaların trafik güvenliğinin sağlanarak can kayıplarının azaltılması amacıyla,26 Ekim 2018 tarihinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde yapılan düzenleme ile "sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar." Hükmü getirilmişti. Bu düzenlemeden hareketle; İçişleri Bakanlığınızca "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı" Yaya Öncelikli Trafik Yılı " olarak ilan edilmiş ve "Trafikte Yaya Önceliği Kampanyası" hayata geçirilerek 6 Şubat 2019 tarihinde "Devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek" amacıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak etkinlikler düzenlenmişti. Bu etkinliklerin devamı niteliğinde olan ve bu defa yaya güvenliğini sağlamak üzere "Devletin tüm unsurlarıyla konunun takipçisi ve nöbette olduğunu göstermek" için 02 Ekim 2019 tarihinde ülke genelinde "Hepimiz Yaya Geçitlerindeyiz" sloganıyla "Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz" kampanyası kapsamında farkındalık etkinlikleri eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. 2021 Yılında ise kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yer/zemin işaretlemeleriyle sürücüler bir kez daha uyarılarak dikkatleri daha üst seviyeye çıkarmak, yavaşlamalarını , buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak ve yaya önceliği konusunda farkındalık oluşturmak amaçlanıyor.
Bu kapsamda beldemizdeki okulların önünde ve yayaların yoğun olduğu bölgelerde bulunan yaya geçitlerinde Perşembe Belediye Ekipleri ve Jandarma Trafik Ekipleri tarafından "30 MART'TA KIRMIZI ÇİZGİMİZİ ÇEKİYORUZ" uygulaması gerçekleştirildi. 

 

 
 
Başkan

Perşembe Belediye Başkanı

İsmail İnam
Başkan

Perşembe Belediye Başkanı

İsmail İnam