Perşembe Belediyesi

PERŞEMBE ANAOKULU GELİŞMEYE DEVAM EDİYOR

Belediyemizden Haberler

PERŞEMBE ANAOKULU GELİŞMEYE DEVAM EDİYOR

PERŞEMBE ANAOKULU GELİŞMEYE DEVAM EDİYOR

2014 yılında inşası tamamlanarak hizmete giren Perşembe Anaokulu, belde merkezi ve çevre köylerin okul öncesi eğitim ihtiyacını karşılarken diğer yandan da gelişmeye devam ediyor. Tam kapasite ile hizmet verecek şekilde donanımlı hale gelen Perşembe Anaokulunda okul öncesi eğitim , Türk Milli Eğitiminin genel amaçları ve okul öncesi eğitimin amaçları doğrultusunda planlı bir şekilde çocukların yaş seviyesine uygun olarak alanında yetişmiş eğitimli öğretmenler tarafından veriliyor. 2016 yılında “Temiz Okul Sağlıklı Okul (Beyaz Bayrak)”, 2017 yılında da “Beslenme Dostu Okul” sertifikası almaya hak kazanan anaokulunda ihtiyaç duyulan malzemeler ivedilikle temin edilerek, eksiklikler de bir bir gideriliyor. Geçtiğimiz günlerde Perşembe Belediyesi tarafından okul bahçesine oyun parkı kurularak, minikler için çeşme de yaptırıldı. Bunun yanı sıra bahçeye banklar konularak Atatürk büstü yenilendi, çöp konteyneri yerleştirildi. Ayrıca okulun yemekhane duvarları resimlendirildi. Perşembe Anaokulu Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “Perşembe Belediye Başkanı Sayın İsmail İNAM’a okulumuza yardımlarından, Okul Sağlığı Protokolü, okulumuzun katıldığı ‘Temiz Okul Sağlıklı Okul (Beyaz Bayrak) Projesi’ ve ‘Beslenme Dostu Okul Projelerine’ katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz.” Denildi.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN ÖNEMİ

Okul yönetiminden yapılan açıklamanın devamında okul öncesi eğitimin önemine dikkat çekilerek, çocuklarını mutlaka anaokuluna, ana sınıfına göndermeleri için velilere çağrıda bulunuldu. Okul yönetiminin okul öncesi eğitime dikkat çektiği açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Okul öncesi eğitim Türk Milli Eğitiminin genel amaçları ve okul öncesi eğitimin amaçları doğrultusunda planlı bir şekilde çocukların yaş seviyesine uygun olarak alanında yetişmiş eğitimli öğretmenler tarafından verilen eğitimdir. Amacımız çocukların beden, zihin, ve duygu gelişimini ve iyi alışkanlıklar kazanmasını sağlamak, onları ilkokula hazırlamak, şartları elverişsiz çevrelerden ve ailelerden gelen çocuklar için ortak bir yetişme ortamı yaratmak, çocukların Türkçeyi doğru ve güzel konuşmalarını sağlamaktır. Bu amaçlar çerçevesinde aylık ve günlük eğitim planlanmaktadır. Programımız çocuk merkezli, esnek, sarmal, eklektik, dengeli, oyun temelli, keşfederek öğrenme öncelikli, yaratıcılığın geliştirilmesi ön planda olan, özgürce deneyimlerde bulunup becerilerini sergileyebilecekleri çeşitli öğrenme merkezlerinin bulunduğu, rehberlik hizmetlerine ve aile katılımına önem verilen son derece faydalı bir programdır. Günlük eğitim akışı, öğretmenin o gün yapacağı çalışmalara düzenli bir şekilde yer verildiği bir plandır. Güne başlama zamanı, etkinlik zamanı (Türkçe Dil Etkinliği, Sanat etkinliği, Fen ve Doğa Etkinliği, gibi), günü değerlendirme zamanı ile beslenme ve dinlenme zamanı gibi rutin etkinliklerden oluşur. Sosyal etkinlikler, inceleme, gezi- gözlem ve deneyler, tiyatro ve gösteriler gibi etkinlikler de eğitimimizin olmazsa olmazıdır. Çocuk bilişsel (zihinsel) alan, dil alanı, sosyal duygusal alan, motor gelişimi (büyük ve küçük kas becerileri, vb.), öz bakım becerileri (temizlik, giyinme, tertip, düzen, beslenme, kendini kaza ve tehlikelerden koruma, sağlığı ile ilgili önlemleri alabilme gibi) çeşitli alanlarda gelişme sağlar. Çocuğun gelişiminde 0-6 yaş çok önemlidir. Erken çocukluk dönemi dediğimiz bu yaşlarda beynin öğrenme hızı en yüksek kapasitededir. Çocuk bu dönemde öğrendiği becerileri yaşam boyu sürdürür. Bu yaşlarda öğrenilen bilgiler kolay kolay unutulmamakta ve eğitimin asıl temelini oluşturmaktadır. Temel ne kadar sağlam olursa bina da o kadar sağlam olur ve en küçük bir depremde yıkılmaz. İşte bizim çocuklarımız da anaokulunda en iyi şekilde, en güzel imkanlarla okul öncesi eğitimlerini alıp sağlam bir temel ile hayata atılacaklar. Bugün burada okuyan miniklerimiz yarın büyüyüp doktor, avukat, öğretmen, mühendis, bilim adamı olup çeşitli mesleklere sahip olacak vatanına ve milletine hizmet edecekler. Dolayısıyla okul öncesi eğitim çok önemlidir. Bilimsel araştırmalar okul öncesi eğitim alan çocukların ileriki yaşlarda daha özgüvenli, daha sosyal, daha girişken ve daha çok meslek sahibi olan bireyler olduğunu göstermiştir.

Velilerimize çağrımız, çocuklarını mutlaka anaokuluna, ana sınıfına göndersinler. Okul öncesi eğitim alan ve almayan çocuk arasındaki fark ileride belli olmaktadır. Çocuk bu yaşlarda almadığı eğitimin eksikliğini hayatı boyunca hissetmektedir. 36-66 ay arası çocuğu olan velilerimiz okulumuza rahatlıkla gelip bilgi sahibi olabilirler. Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımız. Yarın keşke dememek için mutlaka çocuklarımıza okul öncesi eğitimi aldıralım. Unutmayalım ki, nasıl bizim giden yıllarımız geriye gelmiyorsa, çocuklarımızın da giden yılları bir daha geri gelmeyecek. Zamanı iyi değerlendirelim. Çocuklarımız eğitim öğretimde anne babalarını geçsinler ki bu ülke ilerlesin. Okul öncesi eğitim alan ve almayan çocuk arasındaki fark ileride belli olmaktadır. Çocuk bu yaşlarda almadığı eğitimin eksikliğini hayatı boyunca hissetmektedir. 36-66 ay arası çocuğu olan velilerimiz okulumuza rahatlıkla gelip bilgi sahibi olabilirler. Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımız. Yarın keşke dememek için mutlaka çocuklarımıza okul öncesi eğitimi aldıralım. Unutmayalım ki, nasıl bizim giden yıllarımız geriye gelmiyorsa, çocuklarımızın da giden yılları bir daha geri gelmeyecek. Zamanı iyi değerlendirelim. Çocuklarımız eğitim öğretimde anne babalarını geçsinler ki bu ülke ilerlesin.”

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

PERŞEMBE BELEDİYESİ ATIK SU ARITMA TESİSİ FAALİYETE GEÇTİ

Zonguldak’taki belde belediyeler içerisinde ilk arıtma tesisi Perşembe Belediyesi  tarafından yaptırıldı.
2017 yılında Çaycuma Organize Sanayi Bölge  Müdürlüğü, Delta Su Arıtma Sistemleri Şirketi ile Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli ve Perşembe Belediyesi arasında yapılan protokol anlaşması  ile yapımına başlanılan,  2018 yılı  Ağustos ayında inşası  tamamlanan Perşembe Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisimiz faaliyete geçti.
Perşembe Belediyesinin  kendi imkanları ile yaptırılan ve  3 üniteden oluşan atık su arıtma tesisinin  Belediyeye  550.00 bin TL ye mal olduğunu ifade eden Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, “Arıtma tesisimizin yapımını üstlenen Delta Su Arıtma Sistemleri A.Ş nin sahibi Tayfun Çengelcik’e böyle bir eseri beldemize kazandırdıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Tesisimizin Organize Sanayi Bölgesi içerisine yapılmasında emeği geçen Zonguldak Valiliğimize, Çaycuma Kaymakamlığına, Çaycuma Organize Sanayi  Bölgesi  idaresi  yöneticilerine teşekkürlerimi arz ederim.  Amacımız temiz ve sağlıklı bir çevre oluşturmaktı.  Bunu gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz. Ayrıca Zonguldak’taki belde belediyeler içerisinde ilk arıtma tesisinin belediyemiz tarafından yapılmasından da gurur duyuyorum. Tesisimizin beldemize ve çevremize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

DEVAMI

HACIKADI MAHALLESİNDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR...

Perşembe Belediye ekipleri tarafından beldemiz Hacıkadı Mahallesinde başlatılan tamirat ,tadilat ve yenileme  çalışmaları devam ediyor.

DEVAMI

Başkanımız

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • BELEDİYE ÇAY BAHÇESİ
  • KAVŞAKLAR
  • İNÖNÜ CADDESİ
  • PAPATYA SOKAK

Videolar

  • BAŞKAN İNAM MAKAMINI YENİ BAŞKANA BIRAKTI