Perşembe Belediyesi

BAŞKAN İSMAİL İNAM ŞİKE İDDİALARINI KINADI

Belediyemizden Haberler

BAŞKAN İSMAİL İNAM ŞİKE İDDİALARINI KINADI

Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam , Perşembe Beldemizde merhum İsmail Hakkı Durdu anısına düzenlenen futbol turnuvasında şike yapıldığı yönündeki iddialara yaptığı kamuoyu açıklaması ile cevap verdi. Belediye Başkanı ve Turnuva Tertip Komitesi Başkanı İnam, Zonguldak’ta yayın yapan bir gazetenin internet sayfasında, “Perşembe’de şikeli turnuvaya takımlardan tepki” başlığıyla yayımlanan habere tepki göstererek; “Kulüp yönetiminin ve hakemlerin turnuvayı tek bir takımın kazanması için şike yaptığını iddia eden bu haber, kendi başarısızlığını başkalarına çamur atarak örtmeye çalışan yöneticilerle önüne gelen haberin doğruluğunu araştırmaya gerek duymadan haberleştiren basın mensuplarını kınıyor, takdiri kamuoyuna bırakıyorum” dedi. Başkan İnam’ın açıklaması u şekilde: 
Kamuoyuna Açıklama:
“Beldemizde, Perşembe Belediyespor’un merhum başkanı İsmail Hakkı Durdu anısına, gelenekselleştirilmesi hedeflenen bir futbol turnuvası düzenlendi. Rahmetli başkanımızın aziz hatırasını yaşatmak, gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutarak spora yönlendirmek, yaz aylarında beldemizde sportif bir aktivite yaratmak, Perşembe Belediyespor’a cüzi de olsa gelir elde etmek ve yöredeki futbolcuların performansını koruyarak sezona daha hazırlıklı girmesini sağlamak amacıyla düzenlediğimiz turnuvaya, toplam 16 takım katıldı. Bir maç dışında kayda değer bir olay olmadan süren turnuvada grup maçlarının tamamlanmasıyla finaller serisine geçildi. Tam da grup maçlarının bitme aşamasında, Zonguldak’ta yayın yapan bir gazetenin internet sayfasında, “Perşembe’de şikeli turnuvaya takımlardan tepki” başlığıyla bir haber yayımlandı. Kulüp yönetiminin ve hakemlerin turnuvayı tek bir takımın kazanması için şike yaptığını iddia eden bu haber, tümüyle gerçek dışıdır. Kimin yaptırdığı tarafımızca bilinen haberin, basın meslek ilkelerine aykırı şekilde, doğru olup olmadığı araştırılmadan haberleştirilmesi üzüntü vericidir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunlu görülmüştür:
1. Haberde adı geçen Metin Doğan uzun yıllar klasman hakemi olarak Süper Amatör Lig’de maçlar yönettikten sonra bu sezon hakemliği bırakmış deneyimli bir futbol adamıdır. Bu tip turnuvalarda fiilen görev yapmakta olan hakemlerin maç yönetmesi ciddi bir prosedüre tabi olduğu için eski hakemlerin görevlendirilmesi yoluna gidilmiştir. Her hakem gibi Metin Doğan’ın da yanlış kararlar vermesi mümkündür. Ancak bir maksada yönelik karar verdiğini söylemek bir art niyet ifadesidir. 
2. Nitekim söz konusu haberin 6-1 gibi son derece farklı bir skorla biten bir maçın ardından yazılması dikkatlerden kaçmadığı gibi, hangi amaca yönelik olarak yapıldığı hakkında fikir de vermektedir. Haber turnuvada başarılı olamayan bir takımın, kendi yenilgisine mazeret üretmek için yaptığı bir spekülasyondan ibarettir.
3. Haberde, Perşembespor’un bazı futbolcularının oynadığı takımın şampiyon yapılacağına dair dile getirilen iddianın da hiçbir mesnedi yoktur. Perşembespor’un futbolcuları turnuvada yer alan pek çok takıma dağılmış durumdadır. Nitekim haberde adı geçen Hacıkadıspor’da 5 Perşembespor futbolcusu oynarken, Keçecioğluspor’da 4, Muharremşah Gençlik’te 2, Muharremşahspor’da 1, Karaahmetlerspor’ da 1 futbolcu oynamaktadır. Dolayısıyla Perşembespor’un futbolcusu var diye bir takımın şampiyon yapılmaya çalışılması fiilen mümkün değildir. 
4. Turnuvada birinci gelen takıma 3.200 TL, ikinci gelen takıma bir koyun verilecektir. Maddi ödülü bu kadar düşük olan bir turnuvada şike gibi maddi, manevi yükü büyük bir organizasyonu yapmak zaten mümkün değildir. 
5. Jandarma’nın güvenlik önlemi almadığı şeklinde dile getirilen iddialar tam anlamıyla yalandır. Perşembe Jandarma Karakol Komutanımız bizzat düzenleme komitesinde yer aldığı gibi, haber içinde kullanılan fotoğrafta görevli jandarmaların görülüyor olması, iddianın ne kadar asılsız olduğunu açık şekilde kanıtlamaktadır.
6. Bu iddialar rahmetli başkanımızın aziz hatırasına, Perşembe halkına, hakemlikteki başarısı tartışılmaz olan Metin Doğan’a yapılmış bir saygısızlık olduğu kadar, Perşembe’de huzur ve kardeşliğin artırılmasına yönelik harcadığımız çabalara da açık bir saldırıdır. 
7. Kendi başarısızlığını başkalarına çamur atarak örtmeye çalışan yöneticilerle, önüne gelen haberin doğruluğunu hiç araştırmaya gerek duymadan haberleştiren basın mensuplarını kınıyor, takdiri kamuoyuna bırakıyorum. Turnuvanın bu hafta sonu başlayacak finaller serisine başta haberi yapan gazete olmak üzere tüm basın mensuplarını, sporsever bölge halkını davet ediyor, bizzat çıplak gözle görerek yorum yapmaya, fikir oluşturmaya çağırıyorum.
İsmail İNAM
Perşembe Belediye Başkanı
Turnuva Tertip Komitesi Başkanı

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

PAZARCILARIN TEZGAH SINIR ÇİZGİLERİ YENİLENDİ

Perşembe Belediyesi ‘Kapalı Pazar Yeri’ ndeki sınır ihlallerini önlemek ve vatandaşın daha geniş alanda alış-verişlerini yapabilmelerini sağlamak için çizilen tezgah sınır çizgilerini tekrar elden geçirerek yeniledi.
Pazarcı esnafının daha tertipli ve düzenli olarak kendi sınırlarında tezgâh açmasını sağlayan çizgilerle pazar esnafının olası yer kargaşasının da önüne geçilmesi hedefleniyor.

DEVAMI

PERŞEMBE’YE KADIN ELİ DEĞDİ

Perşembe Belediyesine Toplum Yararına Proje kapsamında İş-Kur aracılığıyla işbaşı yapan kadın personel, beldemizdeki park ve bulvarların bakım ve temizliğini yapıyor. Zararlı otları temizleyen , çimleri biçen ve çiçeklerin bakımını yapan kadın personel sayesinde Köksal Toptan Bulvarı daha estetik bir görünüme kavuşacak.

DEVAMI

Başkanımız

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Deneme Kategori Başlığı 6
  • Deneme Kategori Başlığı 5
  • Deneme Kategori Başlığı 4
  • Deneme Kategori Başlığı 3

Videolar

  • BAŞKAN İNAM MAKAMINI YENİ BAŞKANA BIRAKTI